Pradžia




Daugelis žmonių labai mėgsta keliauti ir pamatyti kuo daugiau šalių. Žmonės nori pažinti kitas kultūras, pamatyti pasaulį, skaito įvairias knygas apie keliones. Aš taip pat mėgstu keliauti ir likimas mane atvedė į šią šalį, kad susipažinčiau su kitokia kultūra ir pamatyčiau kitokį šios šalies žmonių gyvenimą,o ne tokį, kokį parodo žiniasklaida.
 Aš visada sakau, kad didžiausias ir geriausias universitetas yra kelionės ar gyvenimas kitoje šalyje. Mes gyvename nuostabiame pasaulyje, pilname nuotykių, grožio, gyvenimo pamokų. Nuotykiai, kuriuos galime patirti, jie niekada nesibaigia, tik mes turime jų ieškoti plačiai atmerktomis akimis. Daugelis žmonių kelionėse atranda net tikrąjį save. Taip ir aš pamačiau pasaulį kitomis akimis.
 Kurdistanas – lietuvės akimis. Tai tinklaraštis, kuriame papasakosiu apie įspūdžius šioje šalyje. Noriu parodyti jums kitokį šios šalies paveikslą.
 Kur yra tas Kurdistanas? Kas yra tie kurdai? Dažnai manęs to klausia žmonės, kai pasakau, kad gyvenu Kurdistane.  Kurdai neturi savo valstybės, o tai, kas vadinama Kurdistanu, driekiasi per keturių šalių teritorijas: Irano, Turkijos, Irako ir Sirijos. Irako Kurdistanas - tai autonominis regionas šiaurės Irake. Kurdai nėra arabai, tai skirtinga tauta.  Kurdams geriau niekada nesakykite, kad jie yra arabai ar labai panašūs į juos, jiems tai tikrai nepatiks. Kurdai turi savo kultūrą, tradicijas, šventes, kalbą.  Kurdų yra apie 40 milijonų, Irako Kurdistane gyvena apie 6 milijonus.
 Mes su šeima keliaujame savarankiškai, nors kelionių tipų yra įvairių. Pažintinės kelionės, poilsinės, autobusu ar lėktuvu, dabar žmonės keliauja ir savarankiškai, pasirinkimas labai didelis, tačiau įdomiausios yra tos kelionės, kurios leidžia daug pamatyti ir neturi tikslaus plano. Tada kiekviena diena yra kitokia, įdomi ir nenuspėjama, niekada nežinai kas tavęs lauks rytoj. Kelionės tai pokyčiai, atradimai, šypsenos ar kartais ir ašaros, nauji žmonės, gamta, rizika, naujų patirčių gurkšnis. Keliaudami mes suvokiame, jog dar yra pirmų kartų ir pasaulis toks nuostabus ir didelis. Kelionės ir gyvenimas svetimoje svetimoje šalyje  – tai tikrasis universitetas. Gyvenimas kitoje šalyje mus išmoko tokių dalykų, kurių mes neišmokstame universitete ar mokykloje ir padeda praplėsti akiratį. Tai geografija, ekonomika, politika, religija, istorija, kalba ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos galima pažinti gyvenant svetur ir keliaujant. Gyvenant kitoje šalyje galima patobulinti jau turimas užsienio kalbos žinias ar net išmokti naujų kalbų.
 Kurdistane pagrindinės kalbos yra arabų kalba ir kurdų. Anglų kalba daugiau kalba jauni žmonės, gydytojai, mokytojai, todėl šioje šalyje geriau mokėti kurdų kalbą, nes ne viur susikalbėsi anglu kalba. Indoeuropiečių kilmės kurdai Artimuosiuose Rytuose yra daugiausia musulmonai sunitai. Pagrindinė religija – islamas. Taip pat yra nemažai kitatikių. Čia yra musulmonų, krikščionių ir jezidų kaimų, kurie egzistavo tūkstančius metų. Didžiuosiuose miestuose pastatytos katalikų bažnyčios. Kurdai yra tolerantiški kitoms religijoms ir kultūroms. Tūkstančiai krikščionių šeimų pabėgo nuo smurto ir grasinimų kitose Irako vietose, taip pat Sirijos ir kitų šalių, ir rado prieglobstį Kurdistano regione. Jie čia laukiami atviromis rankomis. Vienos moterys dengiasi plaukus, kitos ne, todėl gyvenant čia nėra jokių nepatogumų dėl aprangos, kaip Irane. Apranga moterims nėra kontroliuojama valdžios.
 Turbūt pirmas klausymas, kuris jums kyla galvojant apie Irako Kurdistaną, ar yra saugu šiame regione? Galiu jus nuraminti ir pasakyti tvirtą taip. Kurdistanas – lietuvės akimis tinklaraštyje papasakosiu apie aplankytas vietas, kur keliauju ir ką įdomaus pamatau, vadinasi gyvenu čia ir jaučiuosi saugi. Kurdistano sostinė Erbilis yra vienas saugiausių miestų pasaulyje. Kurdistanas – tai autonominis regionas šiaurės Irake, todėl čia yra didelė apsauga, kareiviai, patikros punktai, kuriuose yra tikrinami visi atvykstantys žmonės. Tik nereikia išsigąsti pamačius kareivius su automatais, jie tik saugo visus gyventojus. Oro uosto saugumas griežtai kontroliuojamas. Visi blogi dalykai apie kuriuos girdite televizijoje vyksta Irake, Kurdistano dalis yra saugi ir teroristinių išpuolių čia nėra. Aš gyvendama čia ir eidama vakare pasivaikščioti jaučiuosi daug saugiau nei Lietuvoje. Kurdistanas yra kur kas saugesnė vieta nei Izraelis, kuriame per metus apsilanko daugiau kaip 3 milijonai turistų ir beveik kasdien vyksta teroro išpuoliai.  Ar reikalinga viza?  Dėl vizos jums nereikia rūpintis, viza išduodama oro uoste, tai tik mažas antspaudas pase, viza galioja 30 dienų. Kodėl turistai keliauja į šią šalį? Tai labai graži savo gamta, kalnais ir istorija šalis. Tai viena žavingiausių turistų lankomų vietų pasaulyje. Pažintinė kelionė į Irako Kurdistaną yra labai mėgstama kitų šalių turistų. Kasmet į Kurdistaną atvyksta tūkstančiai turistų, kurie nori pamatyti šio regiono grožį. Regione yra du pagrindiniai oro uostai. Iš Europos yra jungiamieji skrydžiai ir tiesioginiai. Laisvalaikio organizavimas ir turizmas čia labai populiarūs.
 Kurdų regione yra vienas gražiausių kraštovaizdžių Artimuosiuose Rytuose – gražūs kalnai, tekančios upės ir kriokliai, didžiuliai kanjonai. Nuostabu tai, kad Viduriniųjų Rytų literatūroje tai buvo pavadinta "rojumi žemėje". Ir mes keliaudami galime pasijausti kaip tikrame rojuje. Kurdistanas – lietuvės akimis facebook puslapyje dalinuosi įvairiomis savo darytomis nuotraukomis ir akimirkomis iš kelionių, taip pat dalinsiuosi ir čia.
 Kalnai kurdams yra labai svarbūs. Kurdai turi tokį posakį: "ne draugai, o kalnai", jis reiškia priespaudą sukeliančias valstybes ir diktatorius. Jie ne tik formavo istoriją, žmones, tradicijas ir kultūrą; jie taip pat buvo praktiškai naudojami kaip slėptuvės kurdų kariams, kovojusiems su priespaudos režimais. Irake yra daugiausia archeologinių ir istorinių vietų, nei bet kurioje kitoje pasaulio šalyje. Kurdistanas yra civilizacijos lopšys, o atradimų galimybės čia yra beribės. Kurdistane yra daugiau nei 5000 dar neištirtų urvų. Viena iš svarbiausių neandertaliečių vietų yra Šanidaro urvas. Jis yra neįtikėtinai gražiame Barzano regione.
Irako Kurdistane yra daug lankytinų vietų kalnuose, urvų, kur buvo rastos iškasenos liudijančios, kad net prieš 60 – 80 000 metų čia gyveno neandertaliečiai, taip pat akmens amžiaus iškasenų 30 – 300 000 metų senumo. Labai įdomu pabūti tokiuose vietose ir pabandyti įsivaizduoti kaip čia gyveno žmonės. Vienas iš didžiausių ir įdomiausių radinių yra čia rastos senovinio miesto liekanos. Ši „prarastoji civilizacija“ buvo įsikurusi netoli pirmosios Mesopotamijos civilizacijos - Akado imperijos. Surastos liekanos, kaip molinės lentelės, gyvūnų kaulai, keramika ir įrankiai, suteikia daugybę naujos informacijos apie iki šiol nežinomą civilizaciją, gyvenusią Mesopotamijos pakraštyje.
 Didžiausi regiono miestai. Sostinė Erbilis. Vienas iš svarbiausių lankytinų objektų šiame mieste, tai miesto įžymybė – senovės mezopotamijos laikus siekianti Erbilio citadelė, miesto tvirtovė, pasaulio paveldas. Miestas yra vienas iš seniausių nuolat apgyvendintų miestų pasaulyje (yra miestų, kurie yra seni, bet ne nuolat apgyvendinami). Citadelė kadaise buvo šumerų miestas. 2014 m. Liepos mėn. UNESCO paskelbė ją Pasaulio paveldo objektu. Taip pat mieste yra didžioji mečetė, turgus, 36  metrų aukščio Mudhafarijos minaretas. Kirkukas, Suleimanija, Dohukas, Halabdža ir kiti didieji miestai, kuriuose yra daug muziejų, parkų, vandens parkų ir kitų lankytinų vietų. Visuose miestuose yra turgus. Man labai patinka ten lankytis. Čia labai daug aukso parduotuvių, namų tekstilės gaminių, rankdarbių, prieskonių. Vyrai čia susirenka kavinėse ar net tiesiog gatvėje pakalbėti ir atsigerti arbatos. Didieji miestai labai modernūs, o regionas sulaukia vis daugiau turistų, tačiau kaimo gyventojai išlaikė savitumą ir tradicijas. Geriausias metų laikas keliauti yra pavasaris arba ruduo, kadangi vasaros metu yra labai karšta, o žiemos metu labai dažnai lyja arba sninga. Tai pats tinkamiausias laikas kopti į kalnus ir apžiūrėti gražiausias vietas, tik būtina sportinė apranga. Alpinizmas yra labai populiarus čia. Grynas oras ir sveikas poilsis kalnuose. Kalnuose labai gera pailsėti ar net pamedituoti. Biblijoje ėjimas į kalnus simbolizuoja artėjimą prie Dievo. Man patinka toks posakis: aš geriau kalnuose galvosiu apie Dievą, nei bažnyčioje apie kalnus. Kopdami į kalnus mes įveikiame ne kalnus, o patys save. Nuostabūs kraštovaizdžiai, kriokliai pribloškia nuostabiu vaizdu ir gera klausytis besidaužančio vandens muzikos.
 Kovo 20–22 d. vyksta viena svarbiausių švenčių Kurdistane – Nauruzas (pers. „nauja diena“), tai kurdų naujieji metai. Žmonės važiuoja sveikinti vieni kitus, važiuoja į gamtą. Muzika, šokiai tris dienas. Moterys ir vyrai pasipuošia tautiniais rūbais, tai labai graži šventė. Labai įdomu pamatyti ir net pasipuošti jų tautiniais rūbais. Būtinai turiu paminėti ir kurdų virtuvę. Jau ką mėgsta ši tauta tai valgyti. Labai daug skanių ir įdomių patiekalų gaminama iš avienos, vištienos, jautienos, pupelių ir ryžių. Pusryčių meniu dažniausiai yra jogurtas su šilta, kepta duona ir medumi ar uogiene. Jogurtas yra pagrindinis maistas Artimuosiuose Rytuose. Medus dažniausiai parduodamas net su koriu. O kaipgi be arbatos ir saulėgrąžų. Atėjus į svečius visada būsite pavaišinti saldumynais ir arbata. Kiaulienos šioje šalyje nerasite, bet alkoholio galite nusipirkti tam skirtose parduotuvėse taip pat restoranuose. 

Kurdistanas – lietuvės akimis. Tai tinklaraštis, kuriame papasakosiu apie savo įspūdžius šioje šalyje. Kelionės ir gyvenimas Kurdistane.
Kurdistanas – lietuvės akimis, – tai Kurdistano istorija tau.  Kurdų kultūra, muziejai ir kultūros paveldas. Kurdai - žmonių gyvenimas,  garsūs žmonės, kurdų religija, kurdų kalba, istorijos, patarimai. Kurdistano gražiausi miestai, gamta, kalnai, urvai. Pažinkite Kurdistaną kartu su manimi :) 


Visos kelionės turi savų pranašumų. Jei keliautojas aplanko geresnes šalis, jis mokosi kaip pagerinti savąją. Jei jis užklysta į blogesnes – jis išmoksta mėgautis savąja. Samuel Johnson.
  

Komentarai

Populiarūs įrašai